Bir güvenlik firmasının yaptığı araştırmaya göre internet kullanıcıları güvenli parola nasıl kullanılacağını malesef bilmiyorlar.

Kaspersky Lab güvenlik yazılımı firmasının yaptığı bir araştırmaya göre internet kullanıcıları güvenli parola nasıl kullanılacağını malesef bilmiyorlar. Genelde çok basit şifreler kullanılıyor ve bu nedenle bazen çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Araştırma, birçok internet kullanıcısını tehlikeye sokan üç parola kullanım hatasını ortaya çıkarıyor

Kullanıcılar birçok farklı hesap için aynı şifreyi kullanıyor; yani bir şifre ele geçirildiyse birçok hesap birden ele geçirilebiliyor.

Kullanıcılar kırılması çok kolay olan zayıf güvenliğe sahip şifreler kullanıyor 123456 , 12345678 ,ad soyad , doğum tarihi vb gibi şifreler en kolay kırılan şifrelerdendir

Kullanıcılar şifreleri güvenli bir şekilde saklamayı bilmiyorlar.

Araştırma sonucunda internet kullanıcılarının %18 civarı ki bu çok büyük bir oran, parola çaldırma ile yüz yüze geldiğini, çok az bir kısmının karmaşık karakterlerden oluşan şifreler seçerek şifre güvenliklerini sağladığını gösteriyor.

internet kullanıcılarından üçte biri civarında orana denk gelen %30 luk bir kesim farklı hesaplar için farklı güvenli şifreler oluşturuyor ve her 10 internet kullanıcısından biri ise malesef bütün hesaplarında aynı şifreyi kullanarak güvenliklerini büyük teklikeye atıyor. Bu şifrelerden bir tanesinin ele geçirilmesi halinde, bu kişiye ait bütün hesaplar tehlike altına girmiş oluyor.

Kullanıcılar yeterince güçlü şifreler oluşturmuyorlar. % 50 gibi bir kesim şifrelerinde küçük ve büyük harflerden oluşan kombinasyon kullanarak güvenliklerini biraz daha arttırmış oluyor. % 65 lik bir kesim ise harf ve rakamlardan oluşan şifreler kullanmayı tercih ediyor.

Şifre hatırlatma özelliği olan yerlerde kullanılan en büyük hata ise hatırlatma sorusunun cevabı çok basit ve düz olarak seçiliyor örnek olarak ilk öğretmeninizin adı sorusuna ahmet yerine @!/ahmet gibi bir cevap yazılması güvenlik seviyenizi yükseltecektir.

Karmaşık ve özel karakterler içeren ( @ ! / * vb) şifreler kullanmaya özen gösterdiğinizde ve farklı siteler ve platformlar için farklı şifreler kullandığınızda güvenlik seviyenizi en üst düzeyde tutabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları